Незавидна положбата на македонските малцинства во соседните земји | Македонија | DW | 11.12.2008
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Македонија

Незавидна положбата на македонските малцинства во соседните земји

Македонското малцинство во соседните земји има различен статус, но во принцип ист третман - без почитување на националните и културните права за чување на етничкиот идентитет.

default

Во Скопје се сретнаа припадниците на македонските малцинства од соседните земји

Во Албанија и во Грција припадниците на македонското малцинство имаат регистрирани политички партии, во Бугарија се’ уште не е легализирана партијата. Властите во Атина и Софија не признаваат признавање на македонско малцинство. За положбата на малцинствата, како што ја посведочија етничките Македонци од соседните земји, повеќе во прилогот на Александар Чомовски.