Начелен договор во Грција | Економија | DW | 27.09.2012
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Економија

Начелен договор во Грција

Грчките коалициони партнери постигнаа начелна согласност околу новиот пакет мерки на штедење. Околу главните работи има согласност, изјави грчкиот министер за финансии Јоанис Стурнарас во Атина.

Грчкиот премиер Андонис Самарас денеска (27.09) се сретна со коалициските партнери Евангелос Венизелос од ПАСОК и Фотис Кувелис од Демократската левица, за да го финализираат пакетот за заштеда на 11,5 милијарди евра и собирање дополнителни две милијарди евра од нови даночни мерки.

Министерот за финансии Јанис Стурнарас, кој исто така учествуваше на состанокот, рече дека тоа што лидерите се договориле е „основа за силни преговори со кредиторите на земјата“.

Тој прецизира дека предложените мерки прво треба да ги одобрат претставниците на ММФ,ЕУ и ЕЦБ, кои викендов се очекува да се вратат во Атина, а потоа ќе бидат поднесени за гласање во Парламентот.

Според лидерот на Демократската левица Фотис Кувелис, „има уште некои прашања“ за договарање. „Ќе бараме четиригодишно продолжување на програмата за фискално прилагодување на Грција“, рече Кувелис.

Усвојувањето на пакетот мерки за штедење е клучено за доделување на следната транша помош за Грција во висина од 31,5 милијарди евра. Без финансиска помош на земјата и‘ се заканува банкрот.