НАТО адмиралот Ставридис во Македонија | Македонија | DW | 13.03.2012
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Македонија

НАТО адмиралот Ставридис во Македонија

Во официјална посета на Македонија денеска (13.03.2012) и утре престојува адмиралот Џејмс Ставридис, командант на Сојузничката команда на НАТО за операции.

default

Американскиот адмирал Џејмс Ставридис

Адмиралот Ставридис денеска ќе биде примен од претседателот Ѓорги Иванов, а ќе има средба и со министерот за одбрана Фатмир Бесими. За време на посетата на Скопје, адмиралот Ставридис ќе се сретне и со претседателот на Владата Никола Груевски и со министерот за надворешни работи Никола Попоски.

Здружената команда за операции е одговорна за НАТО-предводените операции, а нејзината мисија е да подготвува, да планира и да извршува операции со цел да се достигнат политичките цели на Алијансата. Воедно таа е стратешка команда која под себе има потчинети оперативни команди.

Автор: СН/ АТ/ миа

Редактор: А.Трајковска