Мислења за спорот околу името | Македонија | DW | 21.04.2008
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Македонија

Мислења за спорот околу името

Ставови и мислења на интелектуалци Албанци, за решавање на спорот со името меѓу Македонија и Грција.

default

Универзитетот во Тетово

Грција, преку својата министерка за надворешни работи Дора Бакојани на Македонија и’ порача дека има намера да ја зголеми финансиската помош за северниот сосед доколку земјата се откаже од цитат „тврдоглавиот став за името“. Неодамна едно истажување на Центарот за креирање политики од Скопје покажа дека дури две третини од Македонците се против каков било компромис со Грција околу името. Наспроти тоа пак според оваа анкета 94 проценти од Албанците во земјата се за промена на нејзиното уставно име.