Медведев и Ким Јонг Ил разговараа за нуклеарната програма | Свет | DW | 24.08.2011
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Свет

Медведев и Ким Јонг Ил разговараа за нуклеарната програма

Во воената база во источносибирскиот град Улан Уде, рускиот претседател Дмитриј Медведев денеска (24.08) се сретна со севернокорејскиот претседател Ким Јонг Ил.

default

Средба на Дмитри Медведев и Ким Јонг Ил

На средбата станало збор за обновување на шестпартитните преговори околу нуклеарната програма на Северна Кореја, за изградбата на руски гасовод, кој преку Северна Кореја води до Јужна Кореја, како и за хуманитарна и економска помош за комунистичката држава. Русија минатата недела најави дека на Северна Кореја ќе и‘ додели хуманитарна помош од 50.000 тони пченица. Првиот дел од таа помош веќе пристигна во Пјонгјанг, а останатиот дел ќе биде испорачан до крајот на септември.

Русија и Северна Кореја ги одржуваат меѓусебните односи, иако тие не се толку блиски како во времето на Советскиот сојуз, кога Москва пружаше значајна помош за Пјонгјанг.

Автор: ТТ/ АТ/ дв/ бета

Редактор: Е.М.Фиданоска