Медведев денеска ќе биде избран за руски премиер | Свет | DW | 08.05.2012
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Свет

Медведев денеска ќе биде избран за руски премиер

Во Москва денеска (08.05.) парламентот треба да го избере Дмитри Медведев за нов премиер на земјата. Вчера (08.05.), на функцијата претседател на земјата беше инаугуриран Владимир Путин.

Владимир Путин уште есента 2011-та година најави дека по претседателските избори ќе го предложи Медведев за премиер. Руската либерална опозиција ја критикува таканаречената „рокада на Црвениот плоштад“ како недемократска. Десетици илјади луѓе во текот на изминатите два дена излегоа на демонстрации против Путин. Имаше и судири со полицијата и апсење на стотици луѓе. Противниците го обвинуваат Путин дека ја води авторитарно земјата и за фалсификат на претседателските избори во март и на парламентарните избори во декември минатата година.

Путин, пак, вчера (05.05) во својот инаугуративен говор, се заложи за единство и решителност на Русите. „Нашите цели ќе ги исполниме само ако сме обединети, ако ја сакаме нашата татковина, руската демократија и нејзините уставни права и слободи“, рече тој во парламентот во Москва. Путин беше претседател на Русија во периодот од 2000-та до 2008-ма година, по што на претседателската функција дојде Медведев, а тој ја презеде премиерската должност.