Мароканците бараат промени | Свет | DW | 12.08.2012
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Свет

Мароканците бараат промени

Стотици луѓе повторно демонстрираа против владата во Мароко. Тие бараат политички и социјални реформи. Протестите не ја оправдаа надежта на организаторите, бидејќи не се постигна очекуваната масовност.

Уште во мај во Мароко задува ветрот на незадоволството - десетици илјади луѓе излегоа на улиците за да го изразат незадоволството и бесот поради политиката. Движењето „20-ти февруари“, организации за човекови права и синдикатите, кои повикаа на протести, можеа да се потпрат на широка база.

Само три месеци подоцна, од тоа остана малку. Повикот на протести го следеа само неколку стотици Мароканци. Дури и во Казабланка, центарот на демонстраиците, на улиците немаше повеќе од илјада луѓе, како што јавуваат очевидци. Во главниот град Рабат, во Маракеш и во Тангер на демонстрации излегле само по 200-300 граѓани.

Мароканците се жалат на скапотија

Организаторите и‘ префрлаат на новата влада на умерениот исламист Абделилах Бенкиране за недоволно спроведување на изборните ветувања. Невработеноста и натаму е висока, корупцијата останува секојдневие, а цените на животните трошоци растат. Луѓето се разлутени посебно од најновото поскапување на бензинот, откако владата ги укина субвенциите за него, што предизвика синџирна реакција и на цените на низа производи. Демонстрантите освен тоа бараат и ослободување на политичките активисти, уапсени на неодобрените протести и осудени на високи казни затвор.

Реформи наместо револуција

Како и во другите арапски држави, и во Мароко во рамките на т.н. Арапска пролет беше формирано протестно движење на почетокот на 2011-та година, Движењето „20-ти февруари“.

За разлика од Тунис и од Египет, во северноафриканската монархија целта не е соборување на омразен властодржец. Мароканците во големо мнозинство го поддржуваат својот крал. Мохамед Шести е сметан за гарант на стабилноста во земјата. Протестното движење во Мароко е насочено првенствено против социјалната неправедност и бара опсежни политички и економски реформи.