Марадона доби отказ во Емиратите | Теми | DW | 11.07.2012
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Теми

Марадона доби отказ во Емиратите

Славниот аргентински фудбалер ја загуби работата откако неговиот тим постигна серија лоши резултати

Легендарниот Аргентинец, Диего Армандо Марадона, доби отказ во клубот Ал-Васл од Обединетите Арапски Емирати, поради серијата на лоши резултати.

Марадона со Ал-Васл имаше потпишано двегодишен договор, но раководството реши да му врачи отказ, откако екипата во првенството во кое играат 12 тимови се најде на осмото место на табелата.

Марадона го загуби и финалниот натпревар во Заливскиот куп, од екипата на Ал Мухарак од Бахреин, додека во Лигата на шампиони на Азија, испадна во полуфиналето од Ал Ахли.

За разлика од успешната играчка кариера во која се закити со светската титула на првенството во 1986 со репрезентацијата на Аргентина, Марадона не може да се пофали со поголеми успеси како тренер.

За Марадона ова е веќе втора неуспешна работа, откако не се прослави ниту со аргентинската репрезентација на Светското првенство во 2010 година.