Мали шанси за предвремени избори | Македонија | DW | 13.12.2010
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Македонија

Мали шанси за предвремени избори

Македонското Собрание денеска расправа по предлогот на опозицискиот СДСМ за предвремени избори.

default

Салата на македонскиот парламент

Опозицијата бара предвремени избори затоа што смета дека власта е нелегитимна и ненародна. Според владејачкото мнозинство ваквите барања се неискрени, а предвремени избори би значеле трошење на време, пари и енергија. Владејачките партии минатата недела го отфрлија барањето за вонредни избори, а со оглед на распоредот на силите во Собранието мала е веројатноста предлогот да добие мнозинство.

За дебатата во парламентот слушнете го аудио прилогот на Александар Чомовски.