Македонските ватерполисти поразени од Хрватска | Теми | DW | 06.01.2012
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Теми

Македонските ватерполисти поразени од Хрватска

Во израмнет меч, македонската репрезентација во Скопје загуби од европскиот првак Хрватска со 9:8 во рамките на Светската лига.

default

Македонската ватерполо репрезентација синоќа на Олимпискиот базен во Скопје во натпревар од 3. коло од Светската лига загуби со 8:9 (1:3;4:2;1:3;2:1) од европскиот првак Хрватска.

Македонските ватерполисти прикажаа добра игра и доколку ударот на Милан Петровиќ во последните секунди завршеше во мрежата на хрватскиот голман, Македонија ќе дојдеше до изедначување.

„Задоволен сум од тактичкиот пристап на овој натпревар и од реализацијата со играч повеќе и одбраната со играч помалку. Проблем на овој натпревар ни беа исклучувањата (Македонија имаше 14), а загрижувачка е физичката подготовка. Ние ќе продолжиме да работиме и знаеме што е нашата цел на Европското првенство“, истакна по натпреварот селекторот на Македонија, Игор Гочанин.

Македонија на почетокот на третиот период поведе со 6:5, на што европскиот првак врати со серија од 4:0 за водство од 9:6. Головите за Македонија ги постигнаа Данијел Бениќ - 3 голови, Благоје Ивовиќ и Мирослав Ранџиќ по 2, а Иван Вуксановиќ 1. Кај Хрватска најефикасни со по три голови беа Сандро Сукно и Михо Бошковиќ.

Ова беше натпревар од „Б“ групата од Светската лига, а по два одиграни натпревари Хрватска е прва со 5 бодови, пред Германија со 4, а Македонија е без бод.

Македонската репрезентација ги продолжува подготовките за ЕП во Холандија и од денеска до недела ќе настапи на турнир во Истанбул. Вечерва од 19 часот Македонија игра против домаќинот Турција, утре од 18:30 часот е дуелот со Холандија, а в недела од 10:30 часот е натпреварот со Романија.

Автор: БГ/миа

Редактор: Александра Трајковска