Македонија да продолжи со реформите | Македонија | DW | 05.04.2008
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Македонија

Македонија да продолжи со реформите

Македонскиот претседател и премиерот на средба со американскиот претседател Џорџ Буш и Јадранската група. По НАТО самитот експертите советуваат да продолжат преговорите со Грција и да продолжат реформите во Македонија.

default

Американскиот претседател Буш во Загреб се среќава со Јадранската тројка

Претседателот Бранко Црвенковски и премиерот Никола Груевски, пред заминување во Загреб ги почнале меѓусебните разговори за идната стратегија за разговорите околу името. Значаен дел домашната експертска јавност и странски добронамерници сугерираат продолжување на дијалогот.

За името се очекува да стане збор и на работниот ручек на претседателот Буш со челниците од Јадранската група во Загреб.