Либиската опозиција против планот на АУ | Свет | DW | 04.07.2011
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Свет

Либиската опозиција против планот на АУ

Мировниот план поднесен од страна на Африканската унија за крај на граѓанската војна во Либија предизвика скепса кај бунтовниците.

In this image taken from video on Sunday, June 12, 2011, provided by FIDE President Kirsan Ilyumzhinov's press service, Libyan leader Moammar Gadhafi, next to visiting president of the World Chess Federation Kirsan Ilyumzhinov, not in photo, before a game of chess in Tripoli, the capital of Libya. As the world awaits Moammar Gadhafi's next move, the Libyan leader has been playing chess with the visiting Russian head of the World Chess Federation. The federation is headed by the eccentric Kirsan Ilyumzhinov, who until last year was the leader of Russia's predominantly Buddhist republic of Kalmykia. He once claimed to have visited an alien spaceship. (Foto:FIDE Press service/AP/dapd) EDITORIAL USE ONLY

Жилаво се држи на власт: „водачот на револуцијата, Моамер ел Гадафи

Шефовите на држави на Африканската унија предложија властодржецот Моамер ел Гадафи да не учествува во преговорите за решавање на кризата, меѓутоа АУ не побара тој да се откаже од власта. Освен ова одбија и соработка со Меѓународниот кривичен суд во Ден Хаг, кој издаде налог за апсење на Гадафи.

Автор: АТ/БГ/дв

Редактор: Горан Чутаноски