Косовските Срби го отрфрлија договорот со Приштина | Свет | DW | 26.04.2013
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Свет

Косовските Срби го отрфрлија договорот со Приштина

Договорот за нормализирање на односите меѓу Белград и Приштина е неприфатлив за косовските Срби. Не вроди плод ниту средбата на српскиот државен врв со нивните претставници.

Претставниците на Србите во Северно Косово на вчерашната средба со српскиот премиер Ивица Дачиќ и вицепремиерот Александар Вучиќ изјавија дека договорот за нормализирање на односите меѓу Белград и Приштина за нив е неприфатлив и нема да учествуваат во неговата имплементација. Претседателот на Општината Зубин поток Славиша Ристиќ истакна дека косовските Срби не го прифаќаат договорот бидејќи во него „не се зборува за Србија, а само за интеграција на Србите во така нареченото независно Косово“. Тој истакна дека косовските Срби ќе ја бојкотираат имплементацијата на договорот и ги обвини преговарачите дека не требало да ги прифатат поставените услови. Претставниците на косовските Срби најавија дека ќе организираат и протести против договорот.

Потпретседателот на српската влада Александар Вучиќ изјави дека Владата е подготвена да распише референдум за бриселскиот договор за Косово, но само под услов косовските Срби да ги прифатат неговите резултати и да учествуваат во примената на договорот.

За постигнатиот договор со Приштина денеска ќе се расправа и во српскиот парламент, а на крајот на денот треба да се гласа и за извештајот на српската Влада за дијалогот за Косово. Се очекува мнозинството пратеници да го прифатат договорот.