Консултации за ставот на Македонија по предлогот на Нимиц | Македонија | DW | 23.02.2008
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Македонија

Консултации за ставот на Македонија по предлогот на Нимиц

Во Македонија продолжуваат консултациите по последлниот пакет на медијаторот Нимиц за решавање на грчко македонскиот спор. Во дебатата се вклучи и експертската јавност и раководствата на политичките партии.

default

Од последната лидерска средба

Македонското државно раководство и лидерите на четирите поголеми партии во парламентот одлучија да ги продолжат преговорите за името. Тие секако треба да се водат во склад со макеодснките национални интереси, порача шефот на дипломатијата Антонио Милошоски по синоќешната средба во Скопје.