Кенијците најдобри на маратонот во Скопје | Теми | DW | 06.05.2012
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Теми

Кенијците најдобри на маратонот во Скопје

Атлетичарите од Кенија доминираа на осмото издание на Скопскиот маратон. Тие ги однесоа победите во машка и женска конкуренција.

Кај мажите победи Патрик Мушеми Бамбуго, кој 42-километарската патека ја истрча со време од 2:26:41 часа, а зад Кениецот како второ и трето пласирани трката ја завршија Алексеј Трошкин од Русија и Марк Роиг од Шпанија. Трпе Мартиновски со освоеното седмо место беше најдобро пласиран од македонските преставници.

Кај дамите победи Сесилија Вангуи Варутумо, која истрча време од 2:54:58 часа. На маратонската трка настапија 113 атлетичари од кои 14 беа жени. Победниците освоија парична награда од по 1.700 евра.

На полумаратонската трка победи Саша Столиќ од Србија во машка, а во женска конкуренција најбрза беше Агнес Киш од Унгарија.

На делницата од 5 километри почестите ги однесоа Милош Данчиќ и Росица Костова од Македонија.

Скопскиот маратон оваа година ги урна сите рекорди, бидејќи во сите трки имаше 3.000 учесници.