Камбоџанската полиција пукаше во текстилните работници | Свет | DW | 03.01.2014
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Свет

Камбоџанската полиција пукаше во текстилните работници

Во акција на воената полиција против илјадници текстилни работници кои протестираа во Камбоџа, убиени се повеќе луѓе. Работниците веќе две недели штрајкуваат барајќи повисоки плати.

При акција на армијата во Пном Пен, според информации на очевидци и борци за човекови права, се убиени најмалку тројца демонстранти, а има и повеќе повредени. Припадниците на воената полиција вооружени со огнено оружје отвориле оган врз демонстрантите пред една фабрика во предградие на Пном Пен кои фрлале со камења, шишиња и молотови коктели. Фотограф на агенцијата АФП изјави дека полицајците прво пукале во воздух, а потоа стрелале врз демонстрантите. Портпарол на воената полиција рече: „Ние само ја исполнуваме нашата обврска, улога и задача. Сега ја обезбедуваме ситуацијата.“

Текстилните работници бараат двојно зголемување на платите, кои во моментов изнесуваат 80 долари (околу 57 евра). Зголемување на платите на 95 долари, како што предлага владата, е неприфатливо за синдикатот.

Текстилната индустрија, каде се вработени околу 650.000 луѓе и која со години бележи се‘ поголем обрт, е најголемата извозна бранша во Камбоџа. Со приход од повеќе од пет милијарди долари таа е најважниот извор на девизи за сиромашната азиска земја. Околу 400.000 работници работат за интеранционални модни брендови, како Гап, Најк и Х&М.

Текстилните работници имаат поддршка од опозицијата во Камбоџа, која и самата повика на протести против власта поради, како што тврди, изборен фалсификат и кражба на повеќе од два милиона гласови на изборите одржани во јули.