И соседите се одговорни за напредокот на Македонија | Македонија | DW | 11.02.2010
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Македонија

И соседите се одговорни за напредокот на Македонија

Словенечкиот европратеник Зоран Талер, по усвоената резолуција во ЕП, вели дека кај властите во Скопје и Атина гледа волја за надминување на спорот со името, смета дека по Хрватска, Македонија е на ред за влез во ЕУ.

default

Во вчера усвоената резолуција, Европскиот парламент бара без одложување да се одреди датумот за почеток на пристапните преговори со Македонија во март. Во претстојниот период, важно е да се работи на решавање на проблемот за името со Грција.
Словенечкиот европратеник Талер, известувач и предлагач на резолуцијата, побара од европските институции и високиот претставник за надворешна политика Кетрин Ештон да бидат активни во поддршката за надминувањето на спорот со името под покровителство на ОН. На комесарот Филе, тој му рекол дека, „со оглед на тоа што Хрватска е речиси во Унијата, Македонија е негова следна шанса да биде успешен“, изјави Талер на прес-конференција по изгласувањето на извештајот за Македонија:

„Важен е фактот што ЕП даде многу јасна препорака и одлука и се бара уште во март да биде донесена позитивна одлука и да се утврди датумот за преговори со Македонија, како што препорача и Комисијата. Ако тоа не се случи во март, тоа нема да претставува катастрофа. За жал, ќе биде катастрофа ако тоа и понатаму се одолговлекува. Правиме сé за да се постигне согласност.“

Неизвесно е што ќе се случи во март

Според изјавата на Талер за Дојче веле, сега е тешко да се каже што може да се очекува од Европскиот совет на самитот во март.

„Посебно сум задоволен од суштината на она што е напишано во резолуцијата и што беше поддржано. А тоа е што со неа се бара регионална инцијатива и одговорност на сите актери во регионот. Тоа значи не само на владата во Скопје, туку и на соседите, пред сé земјите членки на Европската Унија, како што се Грција и Бугарија.“

Logo

Резолуцијата, според Талер, повикува на нова позитивна, проактивна улога на Грција во регионот, за таа да ја има водечката улога при влегувањето на земјите од Западен Балкан во ЕУ, како што таа се залага во „Агендата 2014“.

DW.COM