Иран опстојува на заканите | Свет | DW | 30.12.2011
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Свет

Иран опстојува на заканите

По заканите дека ќе го блокира транспортот на нафта преку Персискиот залив, Иран најави тест на проектили со долг дострел во стратешки важната морска област.

default

Според изјавите на високи воени лица во Иран ракетниот тест треба да биде изведен во сабота наутро.

„ Иранската морнарица утре ќе истрела неколку ракети со голем дострел во Персискиот Залив, изјави заменик-командантот на морнарицата“, адмирал Махмуд Мусави.

Дел од големите воени вежби

Iran Marine Übung Militär

Вежби на иранската морнарица

Употребата на ракетите се дел од големите маневри што почнаа минатиот викенд, и чија цел е е подготвување на иранската морнарица за евентуална војна.

Претходно владата во Техерен повтори дека ќе го блокира Ормускиот теснец, и покрај предупредувањата од Вашингтон. САД од своја страна повторно соопштија дека нема да толерираат затворање на теснецот.

Ормускиот мореуз се наоѓа меѓу Арапскиот полуостров и Иран. Низ теснецот широк 50 километри и долг околу 200 километри минуваат големи количества нафта. Се претпоставува дека низ него минува 40 проценти од светската нафта и затворање на мореузот би имало големо влијание врз светската економија.

Автор:АТ/СН/дв/афп/миа

Редактор: Борис Георгиевски

Поврзана содржина