Ирак им ја одзеде лиценцата на десет арапски медиуми | Свет | DW | 28.04.2013
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Свет

Ирак им ја одзеде лиценцата на десет арапски медиуми

Владата во Багдад им ја одзеде лиценцата за работа на десет арaпски медиуми, меѓу нив и на Ал Џазира. Медиумите се обвинети дека ширеле неточни информации за најновите немири во Ирак.

Надлежните ирачки власти за медиуми и комуникации соопштија дека десет арапски сателитски медиуми веќе не смеат да работат во Ирак поради нивните извештаи за немирите во земјата. Нив им е одземена лиценцата за работа. Од најновиот обид за уште поголемо ограничување на слободата на печат во Ирак, меѓу другите, е погодена и Ал Џазира (на фотографијата е прикажано логото на Ал Џазира). Владата во Багдад ги обвинува медиумите дека со погрешни информации за ситуацијата во Ирак натамошно ја заострувале состојбата и придонесувале за поделба на земјата.

Најголемиот дел од медиумите кои останаа без лиценца се про-сунитски ориентирани и отворено ја критикуваат владата во Багдад, во која доминираат шиитите. Ал Џазира е од сунитски Катар и се смета за најважен медиум во арапскиот свет. Одземањето на лиценцата за работа досега не ја коментираше ниту еден од погодените медиуми.

Во Ирак одамна има борба за превласт меѓу сунитите и шиитите. Сунитите со месеци демонстрираат против владата на шиитскиот премиер Нури ал-Малики и бараат негова оставка. Ал Малики пред три дена (25.04) предупреди на опасноста од граѓанска војна во Ирак.