1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Македонија

Има ли место за оптимизам?

До самитот на НАТО во Букурешт не останува уште многу време,а посебно САД притискаат проблемот со името меѓу Македонија и Грција да се реши пред неговото одржување. Ќе има ли решение од кое ќе бидат задоволни и двете?

default

Скопје:како да се постигне целта

Вчерашната средба во Брисел меѓу министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Антонио Милошоски и Дора Бакојани не донесе конкретен резултат иако се вели дека минала во конструктивна атмосфера. Во Македонија има различни одгласи и мислења во пресрет на самитот на НАТО и решавањето на грчко македонскиот спор со името.