Израел – Палестинци | Вести | DW | 15.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Израел – Палестинци

*

Според медиумски информации, Израел ќе се откаже од потргата по 180 екстремисти на движењето Фатах на палестинскиот претседател Махмуд Абас. Со овој чекор, Израел има намера да му даде поддршка на претседателот Абас во судирот со радикално-исламистичкиот Хамас. За возврат, 180-те борци на бригадите Ал Акса што му припаѓаат на Фатах, треба да се откажат од насилство против Израел. Оваа вест официјално не е потврдена. Израелското армиско радио соопшти дека за утре е планирана средба меѓу израелскиот премиер Ехуд Олмерт и палестинскиот претседател Махмуд Абас.