Иванов: Статус кво состојбата е фрустрирачка за Македонија | Македонија | DW | 05.12.2013
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Македонија

Иванов: Статус кво состојбата е фрустрирачка за Македонија

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов во Виена остварил неформална средба со претседателот на ЕК, Жозе Мануел Барозо, и му порачал дека блокадата на Македонија за почеток на пристапните преговори трае предолго.

default

Средбата се случила на маргините на третиот годишниот состанок на Центарот за глобален дијалог и соработка, на која Иванов имаше свои обраќање.

„Никој буквално не губи ништо доколку Македонија ги почне преговорите, напротив, користа е повеќестрана“, му посочил Иванов на Барозо, потенцирајќи ја можноста за паралелни преговори за интеграцијата и надминувањето на билатералните разлики како модел кој би можел да се искористи. Барозо пак, ја потврдил заложбата на Комисијата за продолжување на политиката на проширување со земјите од Западен Балкан, а двајцата разговарале и за состојбите во регионот.