Заштита на податоци: ЕУ планира тужба против Германија? | Свет | DW | 29.12.2011
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Свет

Заштита на податоци: ЕУ планира тужба против Германија?

Во спорот околу чувањето податоци од телефонските комуникаци, имејл и интернет врски, Европската комисија размислува за тужба против Германија, пишува весникот „Франкфуртер алгемајне цајтунг“.

default

Европската Комисијата не е подготвена на Германија да и‘ дава уште време за спроведување на насоките на ЕУ, се вели во денешниот (29.12.2011) извештај на германскиот весник „Франкфуртер Алгемајне Цајтунг“. Досега насоките на ЕУ не се спроведени поради судир во коалицијата во Берлин. Либералите одбиваат чување податоци без повод, како што бараат партиите на Унијата, ЦДУ и ЦСУ, и ЕУ. Канцеларката Ангела Меркел изјави дека ќе се работи на решение на проблемот.

Автор:ЕМФ/ЖА/дв

Редактор: Симе Недевски