Жртви при напад врз храм на Сиките во САД | Свет | DW | 06.08.2012
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Свет

Жртви при напад врз храм на Сиките во САД

Повеќемина го загубија животот, откако едно лице го нападна храмот на Сиките во Оак Кирк, САД. Претседателот Барак Обама изрази шокираност.

При напад врз храм на индиската заедница Сики во во градот Оак Кирк во американската сојузна држава Висконсин убиени се најмалку седум лица, а уште три лица со тешки повреди се пренесени во болница. Според полициски извори меѓу жртвите се наоѓал и веројатниот напаѓач, кој бил застрелан од полицијата. Началникот на локалната полиција Бредли Вентланд, на прес-конференција изјавил дека осомничениот напаѓач ранил полицаец кој „возвратил на огнот и го застрелал“. Претседателот на САД Барак Обама изрази шокираност од нападот.

Заедницата на Сиките соопшти дека е забележано зголемување на нетрпеливоста и нападите врз Сиките по терористичките напади од 11-ти септември во 2001 година. Коалцијата на Сиките со седиште во Вашингтон пријавила повеќе од 700 инциденти во САД по 2001 година, што се припишува на анти-исламското расположение по терористичките напади во САД.

Сиките не ја практикуваат истата вера како муслиманите, но нивните долги бради и турбани често предизвикуваат Американците да ги идентификуваат како муслимани, велат активистите за човекови права.

Сикизмот е монотеистичка вера, која е основана во Јужна Азија, на територијата на Индија, пред повеќе од 500 години од гуруто Нанак, и се карактеризира по тоа што го отфрла системот на кастите и верувањата на хиндуизмот. Таа има околу 27 милиони следбеници ширум светот. Според проценките, во САД живеат околу половина милион Сики, додека најголемата заедница е во Индија.