ЕУ очекува мирни избори на северот на Косово | Европа | DW | 16.11.2013
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Европа

ЕУ очекува мирни избори на северот на Косово

ЕУ очекува мирен тек на повторените избори на северот на Косово, што ќе се одржат утре (17.11.). Освен тоа, се очекува и значително повисок одзив на Србите.

Агенцијата Бета, повикуваќи се на неименувани извори во Европската комисија, јавува дека Белград, ЕУ, но и приштинските власти посакуваат избор на Срби за градоначалници на северот на Косово, затоа што во спротивно е политички и практично неизводливо создавање на Заедница на српски општини.

Од ЕК се укажува дека и косовскиот премиер Хашим Тачи во интервјуто за британски „Гардијан“ нагласил дека учеството на косовските Срби на повторените избори во северна Митровица е „од животна важност за мировниот договор на Косово и Србија“. Тачи додал дека „Косово не е загрозено од интергацијата на Србите, туку е загрозено ако Србите не се интегрират“.

Во Брисел се истакнува дека косовската полиција, ЕУЛЕКС, а ако затреба и КФОР, утре ќе преземат благовремени и решителни мерки за да се спречат заплашувања и инциденти. На забелешката дека косовската полиција и ЕУЛЕКС реагирале неумесно и доцна и морале да ги повикаат војниците на КФОР за на 3. ноември да се спречат заплашувања и насилство, соговорниците на Бета во Брисел укажуваат на изјавата на шефот на ЕУЛЕКС, Бернд Борхарт, дека мисијата на ЕУ темелно ги „разгледала поуките“ од тие настани и подготвила јасен план за повторените избори во северна Митровица да бидат мирни и слободни.