Ескалација на насилствата во Ирак | Свет | DW | 02.08.2012
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Свет

Ескалација на насилствата во Ирак

Експертите стравуваат дека насилството, кое има допирни точки и со судирите во Сирија, може да се прошири на целиот регион на Блискиот Исток.

Минатиот месец во напади во Ирак биле убиени најмалку 325, а повредени 697 лица, што го вброи во најкрвавиот месец за последните две години во земјата. 

„Зад ваквите ескалации на насилството стојат политички, поврзани со безбедноста и стратегиски причини, а последните имаат поврзаност со сирискиот конфликт, кој и даде нови можности на Ал Каеда за префрлање од Ирак во Сирија, објасни ирачкиот експерт за безбедносни прашања и стратегија Али ал Хајдари. Тој истакна дека политичката конфронтација во Ирак негативно влијае на безбедноста и економијата.

Во текот на изминатиот месец во Ирак загинале вкупно 325 луѓе, од кои 241 цивил, 40 полицајци и 44 војници. Повредени се 697 лица, меѓу кои 480 цивили, 122 полицајци и 95 војници, покажуваат податоците на министерствата за здравство, за внатрешни работи и за одбрана.

Минатиот месец во 27 од вкупно 31 ден биле извршени напади. Најкрвав ден бил 23 јули, кога се извршени 29 напади во 19 ирачки градови со вкупно 113 жртви и околу 260 повредени.

БГ/миа

С. Недевски