Една од најтешките македонски битки | Македонија | DW | 18.03.2008
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Македонија

Една од најтешките македонски битки

Македонскиот премиер, Никола Груевски, по преговорите за името, изјави дека сите треба да се концентрираат да не се загуби битката за името, а да се направи и се‘ што е можно за да се добие членството во НАТО.

default

Никола Груевски

На партиска трибина во Радовиш, македонскиот премиер, Никола Груевски, синоќа рекол: „Влеговме во една неизвесност, во една борба и надеж дека ќе се успее во напорите за влез во НАТО и зачувување на уставното име. Тоа е една од најтешките борби во историјата на Македонија“.

Според груевски, Македонија во моментов е уценета и тоа соседите не го кријат, но дека Македонија има сојузници и партнери кои имаат интерес алијансата да се прошири.

Што мислат новинарите во Македонија за преговорите во Виена и најновите предлози на медијаторот, Метју Нимиц?