Еден Македонец до победа, друг до пораз во Бундеслигата | Теми | DW | 21.04.2013
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Теми

Еден Македонец до победа, друг до пораз во Бундеслигата

Фудбалерите на Бајерн Минхен и покрај тоа што ја обезбедија шампионската титула не престанаа да ги тероризираат своите противници. Хановер е последната жртва на Баварците кои победија со 6:1.

Колото во Бундеслигата мина во знакот на македонскиот ветеран на голот на Ајнтрахт, Ока Николов (на насловната фотографија) е најзаслужиниот за победата на неговиот тим над Шалке. Николов во 24-та минута при резултат 0:0 му одбрани пенал на Мишел Бастос, а до крајот на натпреварот имаше уште неколку одлични одбрани. Ајнтрахт победи со голот на Рус постигнат во 41-та минута.

Вториот Македонец во Бундеслигата Николче Новески со Мајнц загуби во Дортмунд со 2:0. Ројс и Левандовски беа стрелци за Борусија.

Баер Леверкузен со сигурност ќе игра во Лигата на шампиони следната сезона. Во 30-то коло ‘фармацевтите’ го победија Хофенхајм со 5:0.

Победа на домашен терен забележа и Хамбургер – ХСВ со головите на Ван дер Варт ја совлада Фортуна со 2:1