ДУИ коалициски партнер на ВМРО ДПМНЕ во новата влада | Теми на денот | DW | 05.07.2008
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Теми на денот

ДУИ коалициски партнер на ВМРО ДПМНЕ во новата влада

ВМРО ДПМНЕ и Демократската унија за интеграција се новите коалициски партнери во владата на Македонија. Од партиски извори се вели дека е постигната согласност за клучните прашања.

default

Никола Груевски ќе коалицира со Али Ахмети

Мандатарот Никола Груевски во формирањето на својот иден кабинет се определи за Али Ахмети и ДУИ како нови коалициски партнери од албанскиот електорат во Македонија. По решавачката рунда преговори Груевски и Ахмети синоќа побарале и добија поддршка од своите партиски врвови за владината соработка и министерските места. ДУИ најверојатно ќе раководи со ресорите, економија, труд и социјала, здрваство, локална самоуправа и екологија и ќе има и вицепремиер. За ВМРО ДПМНЕ осатануваат решавачките и влијателни сектори, дипломатија, одбрана, финасии, полиција.

Од партиски извори се дознава дека Груевски и Ахмети постигнале согласност и околу двете клучни разлики, решавањето на спорот со Грција не смее да биде на штета на македонскиот идентитет и второ, за нереалзираните обврски од мајскиот договор ќе се бараат законски решенија што нема да бидат спротивни на Уставот и Охридскиот договор, притоа клучно прашање е обемот за официјализирање на албанскиот јазик.

Со новата владина коалиција, ВМРО ДПМНЕ и ДУИ имаат обезбедено двотретинско мнозинство и ефикасна примена на Бадентеровото мнозинство за законите со етнички и национален предзнак.