1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Македонија

До каде се исполнети обврските

НАТО во Брисел очекува од македонскиот премиер Никола Груевски на 23 јануари да реферира дали се реализирани сите 12 обврски,што во Скопје ги наброи Мартин Ердман,помошникот на генералниот секретар Шефер, пред два месеца

default

Граѓаните даваат полна поддршка на аспирациите кон НАТО

Како и колку се исполнети политичките критериуми од страна на кабинетот на Груевски?

„Нашите партнери и НАТО го поздравија прогресот што го направи Македонија во последните неколку седмици,“,изјави владиниот портпарол Ивица Боцевски по синоќешната средба на македонскиот НАТО комитет.

Опозициските претставници од ДУИ и од СДСМ му забележаа на Груевски за доцнењето и малото учество во дебатата.

Игор Ивановски од СДСМ истакна дека сеуште се очекува предлог во врска со употребата на Законот за јазиците.