До каде е Македонија на патот кон ЕУ? | Македонија | DW | 09.12.2008
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Македонија

До каде е Македонија на патот кон ЕУ?

Советот на министрите на ЕУ го поздрави напредокот што Република Македонија го има постигнато во одредени области, но посочи дека треба да вложи дополнителни напори за да се унапредат дијалогот и реформите.

default

Кушнер и Солана на Министерскиот совет во Брисел

Министерскиот совет на Европската Унија смета дека Македонија постигнала извесен напредок во некои од клучните области, посебно реформата во судството и полицијата и во обврските кои произлегуваат од договорот за стабилизација и асоцијација. Европската Унија ја охрабрува земјата да го подобри дијалогот меѓу главните политички актери, со цел да се забрза ритамот на реформите и нормалното функционирање на институциите.

„И покрај постигнатиот напредок, остануваат уште значајни предизвици за 2009 година. Изборите во март претставуваат важен тест и ние сметаме дека ќе има слободни и праведни избори, кои ќе одговорат на сите меѓународни норми.

EU Olli Rehn

Изборите во март важен тест: евро-комесарот за проширување Оли Рен

Во тој контекст ги поздравувам измените на изборниот законик“ – порача еврокомесарот за проширување Оли Рен, по состанокот на Советот за стабилизација и асоцијација со ЕУ, највисокото политичко тело за соработка меѓу ЕУ и Македонија.

Шефот на македонската дипломатијата Антонио Милошоски нагласи дека македонската влада на краткорочен план се залага за исполнување на две цели: „Отворање на процесот на преговорите колку што е можно побрзо и спроведување на приоритетите од планот од 2008, што ги изработи секретаријатот за европоски интеграции.“

Името е сериозна пречка

Во врска со спорот околу името, Советот повикува да се избегнуваат активности и изјави кои можат да влијаат негативно на добрососедските односи. Суштинско е да се одржуваат добрососедските односи што подразбира заедничко прифатливо решение за името, стои во заклучоците.

Францускиот министер за надворешни работи Бернар Кушнер, кој претседаваше со редовниот состанок на министрите за надворешни работи на Европската Унија во Брисел, ја направи пораката уште појасна од било кога.

Frankreich Neues Kabinett Bernard Kouchner

Името е проблем: шефот на француската дипломатија Бернар Кушнер

Според Кушнер, Македонија тропа на погрешна врата, се' додека не го реши деценискиот спор со Грција.

„Проблемот на Македонија е името. И искрено, можете да ми поставувате прашања за визите или за напредокот, се' додека не го решите проблемот со името, чукате на погрешна врата. Овој проблем треба да се реши. Не кажувам повеќе, но искрено, ситуацијата по долги месеци се чини многу, многу, сложена за еден толку едноставен проблем" - изјави Кушнер.

Шефот на македонската дипломатија, Антонио Милошоски посочи: „Среќен сум што конфликтот наметнат од Грција не претставува дел од критериумите од Копенхаген, ниту на договорот за стабилизација. Ние се обидуваме на конструктивен начин да го продолжиме дијалогот со Република Грција за да изнајдеме компромис, но не наметнато решение, компромис што ќе ги почитува европските принципи и националното самоопредлување на Македонците.“

Македонија со другите од Западниот Балкан

Лоша вест за Македонија од вчерашниот министерски состанок е и документот за идното проширување на ЕУ, што вчера беше усвоен во Брисел. Врз основа на стратегијата за проширување на ЕК објавена во ноември со годишните извештаи, шефовите на европските дипломатии усвоија документ за проширувањето во кој поглавја им се посветени на Турција и на Хрватска.

Brücke über Vardar Fluss in Skopje, Mazedonien

Спореден кандидат: нема посебно поглавје за Македонија

Македонија, иако земја-кандидатка, е спомната во една реченица заедно со другите земји од Западниот Балкан, за кои само се повторува дека имаат европска перспектива. Позитивен е фактот што вратата на ЕУ останува отворена и дека не е потребна ратификација на Лисабонскиот договор пред да дојде до нови проширувања, како што бараа Франција и Германија. Се очекува овие заклучоци на европските министри да бидат усвоени на самитот на европските шефови на држави и влади, закажан за крајот на неделава во Брисел.