Двојна победа на Германците во Монте Карло | Теми | DW | 26.05.2013
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Теми

Двојна победа на Германците во Монте Карло

Германскиот пилот од тимот на Мерцедес Нико Розберг, победи на трката за Големата награда на Монако, а веднаш зад него на подиумот се пласираше неговиот сонародник и актуелен шампион во Формула 1 , Себастијан Фетел.

Германецот Нико Розберг (насловна фотографија) е победник во шестата трка од Формула 1 шампионатот, за Големата награда на Монако. Пилотот на Мерцедес до својата втора победа во кариерата стигна благодарение на остварената пол позиција, но и сигурното возење во текот на целата трка која поради бројните инциденти двапати беше прекинувана и неколкупати рестартирана со сигурносното возило.

На подиумот во Монте Карло, се искачија и возачите на Ред Бул, Себастијан Фетел кој заврши како втор и Марк Вебер кој беше трето пласиран.

Во генералниот поредок води Фетел со 107 бода, пред Кими Раиконен кој има 84 и Фернандо Алонсо 78.