1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Економија

„Дајмлер Крајслер„ постигна рекорд во продажбата

Концернот остварил годишна продажба од 4 милиони возила

default

Германско американскиот автомобилски концерн „Дајмлер Крајслер„ ја зголеми глобалната продажба за 3,8%, постигнувајќи рекордна годишна продажба од четири милиони возила. Веста за одличниот резултат компанијата ја објави на саемот за автомобили во Детроит кој е во тек. „Мерцедес бенц„ во светски рамки ја зголемил продажбата за 1,7%, иако во Геранија продажбата бележи пад од 5%.