Дачиќ сигурен дека Србија ќе биде наредната членка на ЕУ | Свет | DW | 04.10.2013
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Свет

Дачиќ сигурен дека Србија ќе биде наредната членка на ЕУ

Премиерот на Србија изрaзи увереност дека неговата земја ќе биде 29. членка на ЕУ во наредните 10 години. Дачиќ во интервју за СиЕнЕн подвлече дека во тој контекст се одвива и дијалогот со Приштина.

Српскиот премиер Ивица Дачиќ изрази уверување дека Србија ќе биде првата следна членка на Европската унија, како и дека очекува тоа да се случи што поскоро.

„Ние сакаме Србија да стане членка на ЕУ што поскоро. Уверени сме во тоа дека Србија ќе биде 29-та членка на Унијата, бидејќи ова и е потребно и на Србија, и на ЕУ“, изјавил српскиот премиер за СиЕнЕн.

На прашањето како го гледа решението за проблемот со Косово, Дачиќ признал дека не е лесно да се најде решение за Косово, бидејќи во оваа фаза работите веќе отишле предалеку.

„Подобро решение можеше да биде изнајдено и многу порано, со што ќе се избегнеше и војната и напнатоста во регионот. Меѓутоа, ова не е дел од нашиот актуелен дијалог. Би сакале односите да бидат нормализирани и да постигнеме конечно решение“, рекол Дачиќ, потенцирајќи дека Србија не може и не сака своите проблеми да ги внесе во ЕУ.

„Секогаш јасно укажувавме дека не можеме и не сакаме да се обидеме своите проблеми да ги внесеме во ЕУ. Тоа е уште една причина зошто го водиме овој отворен дијалог (со Приштина) да ги нормализираме односите и да ги решиме проблемите пред да пристапиме во ЕУ“, истакнал Дачиќ. Тоа меѓутоа, укажал српскиот премиер, не значи дека Србија ќе ја промени политиката кога станува збор за признавањето на Косово.