Груевски со отчет за сработеното | Македонија | DW | 03.09.2010
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Македонија

Груевски со отчет за сработеното

Исправен концепт кој дава резултати преку отчетност, работа, посветеност и одговорност - вака македонскиот премиер Никола Груевски го оцени четиригодишното работење на Владата, во денешниот отчет за сработеното.

default

Никола Груевски даде отчет за она што Владата го сработила за 4 години

„Константа за оваа Влада во изминатите четири години е работата. Имавме конкретна програма со рокови и работевме на нејзино оставрување. Не ветивме невозможни работи, туку работа, посветеност и одговорност. По четири години тоа останува обврската по која се движиме и веруваме дека ќе не‘ доведе до вистинската цел - достоинство“, рече Груевски.

Времето на функционирањето на Владата го подели на два периода - првите две години без економска криза и вторите две години, како што посочи, со најголема светска екекомска криза во изминатите 80 години, што ја погоди и македонската економија. Груевски истакна дека во првите две години е оставарен најголем пораст на БДП од осамостојувањето на Македонија, раст на извозот од рекордни 60 отсто, зголемени директни инвестиции од близу милијарда евра, драстично намален јавен долг... Тој ги посочи и воведениот рамен данок од 10 отсто, намалената стапка на пензиско и инвалидско осигурување, реформата бруто плата, проектот за самовработување, 20-кратното зголемување на субвенициите за земјоделците, издвојувањата за образованието, предвреме исплатениот дел од надворешниот долг...

Потврда за сработеното, како што рече, се признанијата што ги добила Македонија од Светската банка и од други меѓународни организации.

Добрите резултати во првите две години ги прекина светската економска криза, истакна македонскиот премиер. Со владините антикризни мерки, според премиерот, биле намалени последиците од кризата и не се дозволило зголемување на даноците и кратење на пензиите и платите, како во други земји кои беа погодени од кризата.

Автор: ЕМФ/миа

Редактор: Александра Трајковска

DW.COM