Груевски: „Ова ќе биде долг викенд“ | Македонија | DW | 29.03.2008
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Македонија

Груевски: „Ова ќе биде долг викенд“

Консултациите во врска со последниот предлог на медијаторот Метју Нимиц за решение на спорот со името продолжуваат. Македонскиот премиер, Никола Груевски, не исклучува нов предлог на медијаторот Нимиц.

default

Од претходните средби на медијаторот Нимиц со македонскиот државен врв

Груевски по средбата на државниот врв со лидерите на политичките партии изјави дека овој викенд ќе биде долг. Според македонскиот премиер, доколку се испостави дека референдум по ова прашање би бил пречка, за тоа би се гласало во парламентот. Шефот на македонската дипломатија, Антонио Милошоски, кој учествува на средбата на шефовите на дипломатии на Брдо кај Крањ, вчера рече дека предлогот на Нимиц „Република Македонија (Скопје)“, Македонија го смета за конечен и дека расправата процесот на градење став во однос на овој предлог продолжува деновиве и најверојатно ќе резултира со расправа во парламентот.