Германски топ десет | Панорама | DW | 13.12.2010
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Панорама

Германски топ десет

Најслушаните синглови во Германија од 3 до 10 декември.

default

Rihanna

1. Австралискиот состав Empire of the Sun со нивното остварување We Are the People неделава се искачи на врвот на германскиот топ десет.

Empire of the sun

Empire of the Sun

2. Over the Rainbow - по 13 недели минати на врвот на германскиот топ десет Israel "Iz" Kamakawiwo'ole го напушти тронот.

3. Американскиот алтернативен хип хоп бенд Black Eyed Peas со синглот The Time (Dirty Bit) од нивниот шести студиски албум The Beginning објавен на крајот на октомври.

4. Just the Way You Are - Bruno Mars

Duck Sauce CD Cover Barbra Streisand

Barbra Streisand - Duck Sauce

5. Barbra Streisand - Duck Sauce

6.Who's That Chick? - David Guetta feat. Rihanna

7. Only Girl (in the World) - Rihanna

8. Името на бендот „Unheilig" од Ахен инаку е исто толку необично колку и уметничкото име на пејачот - „der Graf". За неговиот приватен живот не се знае ништо, ниту граѓанското име, ниту возраста. Она што се знае е дека тој ги пишува повеќето од песните на четиричлената група. Нивниот музички правец е Pop преку Wave-Gothic до балади. Иако на музичката сцена се веќе десет години, популарноста ја стекнаа последниве години кога нивните песни се најдоа на топ десет листата. Меѓу нив е и актуелниот сингл „Winter".

9. I Need a Dollar - Aloe Blacc

Flash-Galerie Aloe Blacc

Aloe Blacc

10. Halt dich an mir fest - Германскиот бенд „Revolverheld" од неговото основање смени повеќе имиња. На почетокот се викаа „Manga", потоа петмината момци од Хамбург се преименуваа во „Tsunamikiller", за конечно да дојдат до името со кое станаа познати. Кариерата ја започнаа со голем број помали концерти или како предгрупа на бендови, меѓу кои спаѓа и „Silbermond".

На наредната страница ви ги претставуваме десетте најпродавани албуми