Германски топ десет | Панорама | DW | 29.06.2009
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Панорама

Германски топ десет

Lady GaGa се врати на првото место на германскито топ 10!

default

Пејачката Лејди Гага

Од новитетите неделава ја издвојуваме песната Ich bereue nichts на германскиот бенд Silbermond. Тројцата музичари и пејачката Штефани Клос од 2004 година постојано се на топ листите во Германија, Австрија и Швајцарија.

На топ листата неделава како новина се најде и Армандо Перез, кој со лирика се занимава уште од детството, кога ги учеше напамет стиховите на кубанските поети. Самиот рапер подоцна ќе каже - неговото дество беше основа за неговата музичка кариера. Под уметничкото име Питбул, ја освои рап сцената во неговата татковина САД. Музиката на 28 годишниот Американец со кубанско потекло сега ги воодушевува и Германците со I know You Want Me.

Најслушаните песни неделава во Германија

1. Lady GaGa "Poker Face"

2. Casandra Steen, Adel Tawil "Stadt"

3. Emiliana Torrini "Jungle Drum"

4. David Guetta Kelly Rowland "When Love Takes Over"

5. The Black Eyed Peas "Boom Boom Pow"

6. a-ha "Foot Of The Mountain"

7. Milow "Ayo Technology"

8. Daniel Schuhmacher "Anything But Love"

9. Alexander Rybak "Fairytale"

10.Sportfreunde Stiller "Ein Kompliment- Unqlugged"