Германски топ десет | Панорама | DW | 24.01.2011
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Панорама

Германски топ десет

Преглед на најпродаваните хитови во Германија.

default

The Black Eyed Peas

1. The Time (Dirty Bit) Black Eyed Peas

Американскиот алтернативен хип-хоп Бенд Black Eyed Peas останува на првата позиција на германската топ листа.

2. Over the Rainbow Israel "Iz" Kamakawiwo'ole

3. We Are the People Empire of the Sun

4. Firework Katy Perry

Потекнува од свештеничко семејство и љубовта кон музиката ја откри за време на еден црковен фестивал. На 17 години го објави деби албумот, тогаш под нејзиното граѓанско име Кејти Хадсон. Меѓутоа меѓународниот пробив и‘ успеа седум години подоцна со синглот за хомосексуална љубов меѓу девојки I kissed a girl and I liked it.

Flash-Galerie Katy Perry

Katy Perry

5. Barbra Streisand Duck Sauce

И на петото место нема промена, неделава како и минатата се пласираа DJ Armand Van Helden и DJ A-Trak, кои самите не се нарекуваат група туку музички проект Duck Sauce.

6. Higher Taio Cruz feat. Kylie Minogue

Неговиот глас честопати го споредуваат со гласовите на Stevie Wonder и Michael Jackson. Супер ѕвезди, кои се и примери за Британецот од бразилско и нигериско потекло Taio Cruz. На топ листата неделава се пласираше со синглот Higher во соработка со Kylie Minogue.

7. Just the Way You Are Bruno Mars

Bruno Mars NBC Today Flash-Galerie

Bruno Mars

8. Who's That Chick? David Guetta feat. Rihanna

9. Rolling in the Deep Adele

Скок од 13-то на деветто место оваа недела за синглот на британската поп соул и џез пејачка Adele. Девојката од 2006 година настанува ширум Британија со различни музичари, голема популарност стекна преку веб страницата My Space.

Flash-Galerie Sängerin Adele

Adele

10. Winter Unheilig

Последното место неделава е резервирано за едно од последните поп изненадувања во Германија: бендот што доаѓа од метрополата на инженерите Ахен - Unheilig. Со синглот Geboren um zu leben успеа да ја погоди романтичната жица на Германците. На успехот се надоврза и синглот Winter.

Извор: einslive/ Александра Трајковска

Редактор: Жана Ацеска