1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Теми

Германките ја одбранија европската титула

Германските фудбалерки ја освоија шестата титула европски првак едноподруго и осма севкупно. Во финалето совладан големиот ривал Норвешка со 1:0

Женската фудбалска репрезентација на Германија ја одбрани титулата европски првак, откако вчера во финалето на Европското првенство што се играше во Стокхолм ја победи Норвешка со 1:0. Стрелец на голот вреден шампионски трофеј беше Ања Митаг во 49.минута.

Репрезентацијата на Норвешка имаше две шанси – два пенала, но голманката на Германија Надин Ангерер ги одбрани ударите на Трине Ронинг (27.минута) и на Солвеиг Гулбрансен (60.минута). За Германија ова беше осма титула европски шампион, Норвешка има две титули, а Шведска една.