1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Германија – торнадо

*

Германската влада гледа потврда за нејзината одбрамбена политика во вчерашната одлука на Уставниот суд во врска со ангажманот на извидувачките авиони од типот торнадо во Авганистан. Министрите за одбрана и за надворешни работи Франц Јозеф Јунг и Франк Валтер Штајнмајер изјавија дека одлуката на Уставниот суд е важна порака за војниците на Бундесверот кои се стационирани во Авганистан. Министерот за одбрана очекува на есен зелено светло на Парламентот за продолжување на ангажманот на шесте торнада во Авганистан.

Поврзана содржина