1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Теми

Германија и Македонија стартуваа со победи

Првиот натпреварувачки ден Европското првенство во ракомет за жени, што се одржува во Шведска, не донесе изненадувања.

Во А-групата репрезентацијата на Македонија ја совлада селекцијата на Србија со 25 спрема 23, откако уште во првото полувреме обезбеди предност од 3 голови – 14 спрема 11. Унгарија забележа победа над Австрија со 29 спрема 21.

Во Б-групата сигурна и убедлива победа на Германија против Полска со 30 спрема 20. Предводени од Надин Краузе, која со 10 голови беше најефикасна, Германките веќе по првите 30 минути обезбедија предност од 6 голови. “Радосни сме дека толку добро го започнавме турнирот. На почетокот имавме малку потешкотии, но со добра одбрана се вративме во игра” – изјави Краузе. Во оваа група уште поубедливи беа ракометарките на Норвешка, кои ја совладаа селекцијата на Словенија со 43 спрема 20.

Во Ц-групата Русија беше подобра од Хрватска и победи со 27 спрема 22, додека во дуелот со најмалку голови Шведска забележа победа против Украина со 17 спрема 13.

И на крајот, во Д-групата со добра игра во второто полувреме лесна победа на Шпанија против Холандија со 26 спрема 16. Единствен нерешен резултат во првото коло на Европското првенство донесе дуелот меѓу Данска и Франција, кој заврши 18 спрема 18.

Во второто коло Македонија денеска ќе има тешка задача, оти се среќава со Унгарија. Германија, напротив, треба да нема никакви проблеми со екипата на Словенија.

Поврзана содржина