Во Сирија веќе има 2.000 загинати? | Свет | DW | 11.08.2011
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Свет

Во Сирија веќе има 2.000 загинати?

Членовите на Советот за безбедност добиле „загрижувачки“ информации за насилствата во Сирија во кои се вели дека во антивладините демонстрации се убиени 2.000 луѓе и околу 3.000 се исчезнати.

default

Тенкови на сириската армија во градот Деир ел Зур

Бројката на приведени е 13.000, а десетици илјади ги напуштиле своите домови. Претставници на Велика Британија, Франција, Германија и Португалија соопштија дека сириската Влада не го прифатила повикот на ОН за запирање на воените акции и за почнување демократски реформи.


Сирискиот амбасадор во ОН, Башар Џафари ги оквалификува како „неточни“ информациите на медиумите за ситуацијата во неговата држава. Тој ги спореди демонстрациите во Сирија со оние во Лондон и други британски градови.

Од почетокот на протестите во Сирија, новинарите немаат пристап во земјата и независна потврда на случувањата во земјата и на вестите за загинати и повредени е практично невозможна.

Автор: БГ/ СН/ миа

Редактор: Александра Трајковска