Во масакрот кај Денвер 14-мина загинати | Свет | DW | 20.07.2012
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Свет

Во масакрот кај Денвер 14-мина загинати

Во масовното убиство што се случи за време на филмска премиера во предградие на Денвер, убиени се најмалку 14 лица, а повредени се околу 50.

Вооружен напаѓач во текот на ноќта кон петок по локално време отворил оган во кино во градот Аурора во американската сојузна држава Колорадо, соопшти шефот на локалната полиција Ден Оутс. Лицето е уапсено.

Во киното доцна вечерта се прикажувала премиера на новиот филм со Бетмен. Меидумите јавуваат дека на местото на настанот владее хаос.

Според локалните телевизии и радија, напаѓачот фрлил солзавец и почнал да ги убива луѓето. Тој носел гас-маска и имал панцирен елек. Локалните болници биле алармирани да примат поголем број пациенти. Според телевизискиот канал Ен-Би-Си тим на експерти за детонација е испратен на местото на настанот.