Влошени економските односи меѓу Македонија и Грција | Македонија | DW | 22.04.2008
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Македонија

Влошени економските односи меѓу Македонија и Грција

Економските релации меѓу Македонија и Грција се толку влошени, што веќе се зборува за трговска војна. Реакции на бариерите од Европската комисија и Македонската стопанска комора.

default

Отежнат експортот на македонските производи

Економските релации меѓу Македонија и Грција се до таа мера заладени што двете земји се доведени на работ на трговска војна. По самитот на НАТО и грчкото вето за македонскиот влез во Алијансата, меѓусебното нетрпение и во бизнисот постепено ексалира.

Во Македонија граѓаните ги бојкотираат грчките фирми и производи, и ги откажуваат туристичките аранжмани.

Грција возврати со блокади, ги спушти рампите за македонскиот извоз, што особено го погоди извозот на јагнешко месо среде сезона. И забрани пристап и на единствената авиокомпанија од Македонија. МАТ нема право да лета во Грција ниту да ја прелетува нејзината територија. ЕК бара од Грција да ја преиспита оваа одлука.