Владина платформа за надворешно - политичките приоритети | Македонија | DW | 25.07.2008
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Македонија

Владина платформа за надворешно - политичките приоритети

Зачувување на уставното име и бескомпромисно решение кое нема да го загрози македонскиот национален идентитет се надворешно политичките приоритет на владата на Македонија.

default

Премиерот на Македонија Никола Груевски

На почетокот на август се очекува да продолжат македонско - грчките преговори за решавање на спорот со името. Македонскиот премиер Никола Груевски во меѓувреме ја промовира владината платформа чии надворешно политички проиритети се зачувување на уставното име и бескомпромисно решение кое нема да го загрози македонскиот национален идентитет. Со таа платформа е запознаен и коалициониот партнер ДУИ и неговиот шеф Али Ахмети.

DW.COM