Бунтовниците убија моќен генерал | Свет | DW | 18.10.2013
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Свет

Бунтовниците убија моќен генерал

Во борба со сириските бунтовници убиен е еден од најмоќните сириски генерали Џамех Џамех, објави сириската државна телевизија. Опозицијата тврди дека тој бил застрелан со снајпер.

Бунтовниците во четвртокот со снајпер убиле еден од поважните генерали на сириската воена разузнавачка служба, соопштија сириската државна агенција Сана и опозициските активисти.

Сириската државна агенција соопшти дека генералот Џамех Џамех бил застрелан во населбата А-Рашидија во градот Деир ал-Зор во источниот дел од земјата, во покраината којашто е во поголемиот дел под контрола на бунтовничките сили кои од март 2011. година безуспешно се обидуваат да го соборат од власта претседателот Башар ал-Асад.

Опозициската опсерваторија за човекови права со седиште во Лондон која се повикува на свои активисти на теренот, соопшти дека генералот Џамех бил дел од потесниот круг соработници на претседателот Асад и еден од најистакнатите воени функционери во Сирија.

„Генералот Џамех маченички е убиен додека ја извршуваше својата национална должност во одбрана на Сирија и нејзиниот народ и ги прогонуваше терористите во Деир ал-Зор“, пишува Сана.

Опсерваторијата, повикувајќи се на својата мрежа активисти на теренот, извести дека генералот бил убиен во текот на битка со бунтовничките единици меѓу кои биле и некои групи поврзани со Ал Каеда.