Брет:„Идеално би било решение на проблемот со името до самитот на НАТО“ | Македонија | DW | 12.02.2008
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Македонија

Брет:„Идеално би било решение на проблемот со името до самитот на НАТО“

Германија го поддржува членството на Македонија во НАТО, изјави за Дојче Веле германскиот амбасадор во Скопје, Ралф Андреас Брет. Најважно за Германија е стабилност на Балканот, во која значајна улога има НАТО.

default

Премиерите на Германија и Македонија, Ангела Меркел и Никола Груевски

Германскиот амбасадор во Македонија, Ралф Андреас Брет не ја исклучува можноста пристапувањето на Македонија во НАТО да биде блокирано од страна на Грција. На прашањето дали Германија како членка на НАТО ќе го даде својот глас и Македонија да и‘ пристапи на алијансата, германскиот амбасадор одговара дека сеуште не е донесена официјална одлука на владата во Берлин, но дека од сето што досега го слушнал, Германија, ако не се случи нешто непредвидено, ќе го поддржи пристапувањето на Македонија во НАТО.

Според германскиот дипломат, би било идеално доколку спорот со Грција околу името би бил решен билатерално до самитот на алијансата во Букурешт. Брет вели дека не може да исклучи можност оти Грција би можела да стави вето на приемот за Македонија во НАТО. „Ние поддржуваме консензус во овој спор, нп не можеме да го испорачаме решението“, изјави Брет за Дојче Веле.