1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Блокада на палестинските области

Израелската армија ги блокираше палестинските автономни области на Западниот брег и во појасот на Газа поради претстојниот еврејски празник Шаву. На тој начин палестинските работници не смеат да патуваат кон Израел. Во меѓувреме израелската воена авијација и натаму бомбардира цели во појасот на Газа за кои постои сомневвање дека се произведува и складира оружје . Палестинските милитанти во текот на ноќта повторно испукаа ракети врз израелскиот град Здерот на границата со појасот на Газа.