1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Барадеј примен од иранскиот претседател

*

Генералниот директор на Меѓународната агенција за атомска енергија Мохамед ел Барадеј во Техеран се состана со иранскиот претседател махмуд Ахмадинеџад. За јавноста досега не се соопштени никакви подробности за разговорот. Во текот на попладнево ел Барадеј треба за прв пат да разговара и со иранскиот духовен водач, ајатолахот Али Хамнеи, кој повеќе пати решително отфрли запирање на облагородувањ ураниум, што го бара Советот за безбедност на ОН.

Претходно Мохамед ел Барадеј побара од Иран до март да достави информации за нејасните прашања од иранската атомска програма и да се погрижи за „максимална транспарентност“.